Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Чорнобиль

Чорнобиль - місто районного підпорядкування (з 1941 p.), розташоване на правому березі річки Прип'яті, при впадінні її притоки - річки Ужа, за 133 км від Києва і за 18 км від залізничної станції Янів. Пристань. Населення - 10,1 тис. чоловік.

Чорнобиль - центр однойменного району, площа якого становить 2 тис. кв. км, населення - 47 тис. чоловік. У районі - 1 міська і 27 сільських Рад, яким підпорядковано 69 населених пунктів. Є 2 радгоспи, 18 колгоспів, за якими закріплено 100,7 тис. га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 34,1 тис. га орної землі. Вирощують картоплю, льон, а також зернові культури. Тваринництво - м'ясо-молочного напрямку. На території району - 11 промислових підприємств. Діти навчаються у 55 загальноосвітніх школах, у т. ч. 11 середніх, 21 восьмирічній, 23 початкових. Працюють медучилище, профтехучилище, музична школа. До послуг трудящих району 6 будинків культури, 47 клубів, 41 бібліотека. Населення обслуговує 91 медичний заклад.
Чорнобиль - одне з найдавніших міст Придніпров'я. Перша літописна згадка про нього відноситься до 1193 року. Біля міста виявлено залишки городища, оточеного глибоким ровом, та кургани часів Київської Русі. В одному з них, що називається Татарським, знайдено залізну зброю. Знайдено також скарб ювелірних, бронзових та срібних прикрас XII-XIII століть.
За часів панування київських удільних князів тут існував замок. 1362 року населений пункт опинився під владою Литви. У 1473 чи 1482 pp. замок був зруйнований.
У другій половині XV ст. почалося закріпачення селян, що жили в Чорнобилі та в навколишніх селах. Вони мусили платити феодалові данину й виконувати різні повинності, в т. ч. військову.
Чорнобильський замок поновлений в першій чверті XVI століття. Він стояв поблизу населеного пункту у важко доступній місцевості. За розмірами ця споруда була великою. Замок мав подвійні стіни, його оточував рів, наповнений водою. Від воріт через рів перекидали міст, якщо ворог загрожував - міст піднімали. У замку постійно перебувала варта.
З відбудовою замку Чорнобиль - центр повіту. В 1552 році в ньому налічувалося 196 будинків і 1372 жителі, з них понад 1160 міщан. Тут розвивалися ковальське, бондарне та інші ремесла. Недалеко від Чорнобиля добували болотну руду, з якої виготовляли залізо.
Після Люблінської унії 1569 року Чорнобиль підпав під владу Польщі. З того часу він став центром староства. Польська шляхта, прибравши владу, ще більше закріпачила селян. Вони повинні були відробляти панщину один-два дні на тиждень. Крім того, з кріпаків стягали грошову й натуральну данину, примушували виконувати різні повинності. Великі податки й повинності на утримання замку несли також ремісники.
Соціальний гніт населення доповнювався національним і релігійним. Для зміцнення своєї влади польська шляхта використовувала католицьку церкву. 1600 року у Чорнобилі збудували костьол. Місцеві жителі переслідувалися за виконання православних обрядів.
У першій половині XVII століття польська шляхта ще з більшою жорстокістю гнобила селян і ремісників. Панщина досягала вже чотирьох-п'яти днів на тиждень. З кожного селянського двору збирався чинш грішми й натурою. Кріпаки ремонтували греблі, дороги, охороняли панський маєток тощо. Зросли податки й повинності і для ремісників. Шляхта мала необмежену владу над своїми підданими. Все це породжувало ненависть селян і ремісників до гнобителів.
Населення Чорнобиля брало активну участь у визвольній війні українського народу 1648-1654 pp. У районі містечка неодноразово точилися вперті бої між повстанцями і польсько-литовськими військами. У 1649-1650 pp. Чорнобиль утримували литовські війська на чолі з Л. Сапегою. Навесні 1651 року дві тисячі повстанців на чолі з М. Поповичем вибили ворожі війська з містечка. Згодом сюди вступив також Київський полк військ Богдана Хмельницького під командуванням А. Ждановича. У травні того ж року біля Чорнобиля відбувся великий бій між польсько-литовськими військами і козацьким полком Семена Гаркуші, який ішов з Овруча до Чорнобиля на з'єднання з Київським полком. Він закінчився перемогою козаків. Але через місяць під натиском литовських військ Київський полк змушений був залишити Чорнобиль. Проте минуло небагато часу, і ворожі війська знову були вибиті з містечка.
Населення Чорнобиля радісно вітало історичне рішення Переяславської ради про возз'єднання України з Росією. У січні 1654 року воно склало присягу на вірність Російській державі.
Але невдовзі Чорнобиль знову опинився під владою шляхти. Повернулися старі господарі, настали старі порядки. Та ненадовго. Під час повстання селян на Правобережній Україні 1665 року війська під командуванням овруцького полковника Децика на деякий час визволили містечко.


Чорнобиль